Pagina 1 van 3

Probleem met palmboom,gaat ie het redden en wat kan ik nog d

BerichtGeplaatst: 31 jul 2021 18:17
door lampjesman
Mijn palmboom ooit in een potje gekocht bij de welbekende winkel uit Zweden,staat al enige jaren nu in de tuin en sinds een maand of 2 vielen bij onderhoud spontaan de bladeren aan de bovenzijde eruit oftewel speerrot!... :-(

Ik heb om te voorkomen dat er water in bleef staan 2 gaatjes erin geboord van rond. 5mm waardoor de snot er uit kon lopen en een bakje op zijn kop gezet,nu ziet het er zo uit,gaat dit goed komen nu? Ik laat de komende weken nog wel het bakje op zijn kop erop staan voor de zekerheid:

https://i.imgur.com/iFV5vvs.jpg

https://i.imgur.com/uBXGpAs.jpg

Re: Probleem met palmboom,gaat ie het redden en wat kan ik n

BerichtGeplaatst: 01 aug 2021 04:03
door PeterHoofddorp
Ja, ziet er naar uit dat het goed komt, ik zie alweer een nieuwe speer naar boven komen.
Laat dat bakje nog even staan... voorkom te veel nattigheid in de groeitop met deze buien van het moment. Het zal wel heel snel groeien nu, de temperaturen zijn perfect.
Op de grond wel goed water geven. Zorgen dat ie niet uitdroogt aan de wortel.
Over een paar weken zal er een hele toef nieuwe bladeren op zitten.
Wellicht dat anderen hier nog goede tips hebben voor dit moment.
Succes!

Re: Probleem met palmboom,gaat ie het redden en wat kan ik n

BerichtGeplaatst: 01 aug 2021 21:55
door Rob
Welkom Lampjesman!

Hij komt er idd door zo lijkt het! :thumb_up:

het slechte nieuws: Die speerrrot is absoluut een gevolg van de koude van afgelopen winter, maar mogelijk ook van de manier waarop ie is beschermd, en over 4 maanden word het weer kouder en komt er weer een winter.
Mijn tip is meer gericht op de lange termijn: Denk alvast na over komende winter en eventuele bescherming, zodat ie volgend jaar weer ok is.

Dit seizoen zal ie niet heel fraai meer worden).
PS: je kunt alle bruine blad al wegnemen zodat ie er nog enigszins toonbaar uitziet.

Re: Probleem met palmboom,gaat ie het redden en wat kan ik n

BerichtGeplaatst: 14 aug 2021 22:47
door lampjesman
Diik heb er met de winter niks omheen gehad hij staat gewoon in de grond echter zonder speciale mest of zo,wat raad je aan voor de winter kwam.afdekking want daar kan je ook veel mee.fout doen geloof ik

Tot waar bruine blad weghalen,tot aan de stam of.snoeien.bij de.overgangbgroen/bruin?

Re: Probleem met palmboom,gaat ie het redden en wat kan ik n

BerichtGeplaatst: 15 aug 2021 00:09
door Rob
Lampjesman,

Bruin blad mag wel aan stam worden weggenomen.

Vwb bescherming: er zijn meerdere manieren, maar op een of andere ma nier moet je de Temp aan de palm boven de -5 zien te houden.
Hokjes bouwen uit houten frame met noppenfolie is een manier.
Inpakken met folie of vliesdoek is een andere optie. De meest gemaakte fout is te strak inpakken met plastic dat niet ademt en dat te lang laten zitten - het leidt vaak tot heel hoge vochtigheid en stilstaande lucht waardoor speerrot kan optreden. Het is mij ook overkomen in beginjaren. verluchting is essentieel.

Wat ik al jaren met succes doe voor all palmen tot aan 2m hoogte (behalve Trachycarpus en Jubaea) is:
- blad/kruin bijeen binden met spanbanden,
- kerstlampjes oude stijl (geen led!!) om de stam wikkelen
- voor de meer kwetsbare soorten komt er nog een laag vliesdoek omheen
- splitbamboe mat of rietmat eromheen als staande cylinder/koker - vastbinden met binddraad oid
- puinzak of vergelijkbaar over die koker. Ik gebruik liefst geweven PE zakken die ook nog luchtdoorlatend zijn.
- als het heel hard vriest (zoals laatste winter) dan gaan de lampjes aan, en wikkel ik de heel rol in met krimpfolie 9rollen van 60cm breed van de doe-het-zelf zaak).

De hele bamboe-rol constructie blijft intact tussen kerst en eind maart; de krimpfolie komt er weer af zodra de vorst eruit is. Het is onbegonnen om meerdere palmen in en uit te pakken meerdere keren per winter. per palm heb ik iets van 10-15 minuten nodig om in te pakken, en hier betekent dit een dag werk voor de hele tuin.

Ik heb echter wel een issue nu: mijn Washingtonia gaan richting de 3.5m...en heb een niewe tactiek nodig ;)

Re: Probleem met palmboom,gaat ie het redden en wat kan ik n

BerichtGeplaatst: 15 aug 2021 17:24
door lampjesman
Kom net terug van vakantie,gebeurd er dit:

https://i.imgur.com/OHbXKKZ.jpg

Ofwel een palm.aan.een palm,wat nu

Re: Probleem met palmboom,gaat ie het redden en wat kan ik n

BerichtGeplaatst: 15 aug 2021 20:57
door PeterHoofddorp
Bij Chamaerops is dat eigenlijk normaal. Niks mis dus hoor.
Kan je laten zitten, wat op den duur een meerstammige dwergpalm zou moeten gaan opleveren.
Veel halen ook de scheuten aan de basis weg, omdat ze een solitair stammetje mooier vinden.
Een keuze en kwestie van smaak.

Re: Probleem met palmboom,gaat ie het redden en wat kan ik n

BerichtGeplaatst: 21 aug 2021 10:06
door lampjesman
Heb je een foto van ingepakte palm?

Heb kapje er vandaag afgehaald,de bladen kwamen tegen de deksel,het is nu zo:

https://i.imgur.com/Xmkzm7E.jpg

https://i.imgur.com/ptFi4up.jpg

Kapje er maar af laten vanaf nu en al.het bruine wegsnoeien of...
.?

Re: Probleem met palmboom,gaat ie het redden en wat kan ik n

BerichtGeplaatst: 21 aug 2021 14:21
door palmgek
Kapje mag er vanaf blijven nu, het gat is immers dicht. De komende jaren zal je niets meer zien van dit voorval :thumb_up:
Bruin mag gesnoeid worden.
Een Chaemerops kan aardig wat kou hebben. Een compleet hok is voor een normale winter wat overdreven zou ik zeggen. Een afdak volstaat prima. Blad samenbinden en zorgen dat hij droog blijft. Wordt het kouder als -10 zou je een lichtslang of verwarmingskabel kunnen gebruiken. Zorg dan wel dat de gegenereerde warmte enigzins bij de palm blijft door de zijkanten van je afdak dicht te maken of de palm te omwikkelen met vliesdoek.

Re: Probleem met palmboom,gaat ie het redden en wat kan ik n

BerichtGeplaatst: 23 sep 2021 07:14
door lampjesman
Gedaan en nu is het zo: https://i.imgur.com/f8ZcJbn.jpg

Is het nog slim die 3 lange strengen die nu nog aan 1 zijde er af te nemen zodat de top meer energie krijgt?

Hij heeft er zo te zien weer zin in! :-)