Pagina 1 van 4

Stalen bloembak voor woestijntuin

BerichtGeplaatst: 08 sep 2015 00:03
door Fredo
Bij deze ben ik (samen met mijn schoonvader :thumb_up: ) begonnen met de constructie van mijn stalen bloembak. Qua uitstraling ga ik voor de Cor-Ten staal look, maar ik hoop dit iets budgetvriendelijker te maken. ;)

Onderstaande foto is een beetje inspiratie Afbeelding

Mijn versie moet 2 meter op 2 meter en 50 cm hoog worden.

Eenmaal afgewerkt is het de bedoeling dat deze in de voortuin komt.
Afbeelding

Naar planten toe dient dit een beetje een woestijnsfeer te hebben.
Vandaar voorlopig een Rostrata, Yucca gloriosa 'Variegata' enkele agaves, wat suculenten en wat grassen.

Openstaande vragen naar de kenners toe.
Welke grondmengeling maken jullie voor woestijnplanten?
Verhoudingen met lava e.d?

Hebben bovenstaande planten bij aanplant in september nog genoeg tijd om een stevig wortelgestel aan te maken tegen komende winter?

Welke planten kunnen er nog bij? Liefst winterhard. :)

Zijn er mensen die ervaring hebben met het doen roesten (en doen stoppen met roesten) van staal?

Afbeelding
Aanmaak gebeurt in 2 aparte delen, welke ter plaatse aan elkaar zullen gelast worden.
Dit omdat het geheel toch een vlotte 165kg zal wegen.

Afbeelding

Re: Stalen bloembak voor woestijntuin

BerichtGeplaatst: 08 sep 2015 00:34
door Rob
Laatste plaatjes komen niet door Fredo, maar ik vind het alvast een mooi plan. OP die plek zal zon bak heel fraai uitkomen!

Re: Stalen bloembak voor woestijntuin

BerichtGeplaatst: 08 sep 2015 00:53
door Fredo
Raar... Rob, ik bekijk dit nu op mijn mobiel en daar zie ik ze wel :cry: Mss de pagina eens refreshen? Ik bekijk het morgen even verder. :thumb_up:

Re: Stalen bloembak voor woestijntuin

BerichtGeplaatst: 08 sep 2015 11:36
door draco
Een leuk plan. Tip, bekleed de binnenzijde van de wanden met polystyreenplaten 5 cm. Staal is goed warmte/koude geleidend. Warmte lijkt niet het probleem, maar vermoedelijk prefereren zelfs woestijnplanten in de zomer koele voeten.
Van roestwerende oplossingen heb ik weinig verstand, maar met het polystyreen tegen de binnenzijde zal na een eenmalige antiroestbehandeling het staal weinig invloed ondervinden wanneer de toegankelijkheid van zuurstof sterk wordt beperkt.

Re: Stalen bloembak voor woestijntuin

BerichtGeplaatst: 08 sep 2015 11:56
door Fredo
draco, Goede insteek :thumb_up: Neem ik zeker mee.
@ Rob, Foto's zouden zichtbaar moeten zijn nu 8-)

Re: Stalen bloembak voor woestijntuin

BerichtGeplaatst: 08 sep 2015 16:09
door lapalmeraie
Foto's zijn nog niet zichtbaar, ik vermoed omdat Google ons niet als gebruiker herkent?

Re: Stalen bloembak voor woestijntuin

BerichtGeplaatst: 08 sep 2015 19:39
door Jozef
Hoi Fredo.
In ieder geval niet vergeten om aan afwatering te denken, woestijplanten en natte voeten gaan zeker niet samen!
Succes.
Gr. Jozef

Re: Stalen bloembak voor woestijntuin

BerichtGeplaatst: 08 sep 2015 20:49
door Carlo
Als je cortenstaal hebt gebruikt komt de roestkleur vanzelf wanneer de bak buiten staat. De eigenschap van cortenstaal is dat, wanneer het eenmaal een oxidehuid heeft gevormd, het niet meer verder gaat oxideren ofwel roesten. Heb je gewoon staal gebruikt dan kun je met zoutzuur het proces versnellen maar het zal wel altijd blijven roesten. Officieel las je het best met speciale cortenstaal elektrodes. Met gewone elektrodes zal de lasnaad blijven roesten.

Re: Stalen bloembak voor woestijntuin

BerichtGeplaatst: 08 sep 2015 21:03
door jaak
Fredo, als de bloembak verroest is kan je die gewoon vernissen met metaal vernis van bv. Hammerite hierdoor word het metaal afgesloten van lucht en vocht en kan niet verder roesten https://haxo.nl/hammerite-metaalvernis-400-ml-/ succes :thumb_up:

Groeten, Jaak

Re: Stalen bloembak voor woestijntuin

BerichtGeplaatst: 08 sep 2015 21:43
door Rob
Fredo, Plaatjes zijn nu keurig zichtbaar hoor! Erg creatief hoor!

Verdund zuur is idd een antwoord op versnelde oxidatie. Wel eerst ontvetten anders blijft die plek mogelijk achter bij het roesten!
Stoppen met roesten is afsluiten van zuur, zuurstof en water. De roest-laag help ook al tegen verdere roest, maar stopt het niet; die hammerite spuitlak lijkt me een betere oplossing.

Vwb de bodem: veel lava, grind, zand en een kleine fractie potgrond zou eea wel op gang moeten helpen denk ik. Desnoods ff experimenteren met een pot van enkele liters - voormenging in de beoogde verhouding en checken op afwatering. Aangezien de bak niet heel hoog is, is het ook van belang wat voor bodem eronder zit - is het klei dan moet je mogelijk ook daar iets aan doen.