Pagina 1 van 2
Wortelgroote trachycarpus fortunei

Geplaatst:
14 mei 2020 17:50
door Trachynus
Hallo.weet iemand hier hoe groot de wortel is van een teachycarpus met stamhoogte 175cm en een kruin van 1m diameter?
Mijn schoonouders gaan hun huis verkopen wegens te groot nu.en ik zou mogen de palmbomen gaan uitgraven als ik ze wil.heeft iemand hier ervaring mee?ik vind er heel weinig over terug op internet.
Alvast bedant
Re: Wortelgroote trachycarpus fortunei

Geplaatst:
14 mei 2020 21:14
door draco
Ik heb dit voorjaar een vergelijkbaar formaat uitgegraven maar om praktische redenen de diameter van de kluit tot 70 cm moeten beperken. Daarvoor was een gat van 1 m3 nodig. Nadat de wortels los waren gestoken is de palm uit het gat gelicht. Daartoe gingen 2 man als wip op de stam zitten terwijl nr. 3 een plank onder de kluit schoof. Vervolgens werd de palm met een kabel uit het gat gesjord. Voor transport naar de nieuwe bestemming is een steekwagen gebruikt en een bestelbus. De kluit is met 3 man in de laadruimte getild.
Re: Wortelgroote trachycarpus fortunei

Geplaatst:
16 mei 2020 11:00
door Trachynus
En is de wortel gemakkelijk kleiner te maken met een schop?of is dit ook een zwaar werk?
Mvg
Re: Wortelgroote trachycarpus fortunei

Geplaatst:
16 mei 2020 11:37
door pampie
kortom, bijna niet te doen dus.

Wat een werk zeg. En de kluit moet ook nog eens vrij groot worden anders trekt de palm het niet op de nieuwe plek.
*EDIT* Dan is het misschien toch leuker om met een palmboompje van 23,- euro te beginnen. Die zie je dan nog leuk opgroeien ook.

Re: Wortelgroote trachycarpus fortunei

Geplaatst:
16 mei 2020 12:02
door draco
Het is een pittige klus maar met een stel jonge gasten is het wel te doen. Het hangt ook van de bodemgesteldheid af. De dikte van een palmwortel bedraagt minder dan 1 cm, maar ze zijn met velen en behoorlijk taai. Een uurtje stevig spitwerk volstaat meestal wel. Maar gelet op het risico dat de transplantatie mislukt, is een nieuwe palm aanplanten de betere optie.
Koop je palm dan bij een betrouwbaar adres. Zie het pb voor een paar suggesties.
Re: Wortelgroote trachycarpus fortunei

Geplaatst:
16 mei 2020 12:56
door Trachynus
Ik denk toch dat ik de poging zal wagen.als het zover komt dan post ik hier wel in een klein verslag fotos van voor,tijdens en na de werken van alsook het verdere verloop van de planten.ik schat het binnen een 4tal weken te doen...
Re: Wortelgroote trachycarpus fortunei

Geplaatst:
16 mei 2020 13:09
door pampie
Oké heel tof en leuk dat je ons op de hoogte wil houden. Ik ben benieuwd.

Re: Wortelgroote trachycarpus fortunei

Geplaatst:
16 mei 2020 17:49
door derfske
de regel is . wat je ziet aan de bovenkant zit ook aan de onderkant
en nog een regel is.. de wortels gaan altijd breder dan het bladeren uit steken. alles wat aan de buitenkant daar af druppelt kunnen de wortels dan opnemen.
en bij verplaatsen is dus de regel hoe groter hoe sneller het herstel. want je zal nooit 100% de wortels kunnen uit steken

Re: Wortelgroote trachycarpus fortunei

Geplaatst:
17 mei 2020 09:21
door Jozef
Met veel energie en enthousiasme is hets prima te doen, echter staan de palmen in de klei zou ik er niet meer aan beginnen. Iets schade en schande.

Re: Wortelgroote trachycarpus fortunei

Geplaatst:
17 mei 2020 10:27
door draco
Jozef schreef:Met veel energie en enthousiasme is hets prima te doen, echter staan de palmen in de klei zou ik er niet meer aan beginnen. Iets schade en schande.

In kleigrond groeien de wortels waarschijnlijk minder ver uit met een compactere kluit als gevolg. Zandgrond is doorlatender en de wortels moeten op zoek naar voeding en water. De palm die hier onlangs is uitgegraven stond in een mix van rulle klei, zand en toegevoegde potgrond. Voorafgaand aan de aanplant 5 jaar geleden had de palm een jaar in een grotere kuip gebivakeerd. Bij het uitgraven was de kluit hiervan nog terug te zien. Een veel jongere Trachycarpus princeps 'New Form' die als jonge palm was uitgeplant, had bij het uitgraven geen mooi gedefiniëerde kluit. De wortels waren alle richtingen uitgegroeid en het uitgraven ging gepaard met relatief veel verlies van wortels.