aankomende weersverwachting

In deze rubriek kan je al je vragen en tips posten in verband met het beschermen van exotische planten in de winter.

aankomende weersverwachting

Berichtdoor palmkasper op 26 jan 2012 23:20

Hoi allen,

vanmorgen dacht ik op het journaal te zien dat in de aankomende volgende week de temperatuur mogelijk dieper onder het nul punt kan gaan zakken. De vijand genaamd "vorst" komt dus weer in het land, alle exoten liefhebbers wens ik een goede strijd toe, als deze vijand zich daadwerkelijk gaat laten zien. :oops: :evil: :!: :?:

Kort verhaaltje; drie jaar geleden heb ik 4 grote trachycarpus planten in een tuincentrum kunnen kopen voor 100 euro, alle 4. Stam groote 1 tot bijna twee meter. (echt waar) Het probleem was dat deze bomen uit Italië waren overgekomen en na de koude vorst van 2009 er zeer slecht uitzagen. Ik wist het op een accoordje te gooien met de verkoper. Voor alle 4 degenoemde prijs. Ik voelde aan de speerpunten en keek door de bruine bladeren heen, en had het gevoel dat ik een goede koop gedaan had. Met het aanhangertje twee maal gereden en de bomen binnen geplaatst, verwarming aan en hopen op groei. Na verloop van tijd bleek er in twee van hen geen groei te komen en stierven af. Nu zat ik met de grote zware bakken klei. Twee overlevenden, dus voel ik me koopman, 2 grote trachy's voor de prijs van 100 euro. Deze twee trachy's hebben de laatste twee winters binnen gestaan in een serre, en zijn dus verwend en niks gewend. (tja éénmalig de winter van 2009) Nu staan ze buiten in kuip, de klei grond is redelijk droog omdat deze pot nu buiten moet staan en al anderhalve maand afgedekt is. Ik ben ergens blij dat die kan gaan wennen aan vorst, maar ergens maak ik me zorgen. Dit najaar gaat één ervan vast de grond in. Na de winter kan ik met de klei en wortelkluit aan de gang, de winter ga ik hem toch maar goed beschermen, en hopen dat alles goed gaat komen. Iemand een wijze gaedachten voor mij. gr. kasper. :thai:
Een palmboom is de bevestiging, de zegening en vergoddelijking van het bestaan. (beetje Nietzsche, beetje Kasper)
Avatar gebruiker
palmkasper
 
Berichten: 191
Geregistreerd: 17 okt 2011 20:59
Woonplaats: oisterwijk
5 bedankjes

Re: aankomende weersverwachting

Berichtdoor Dimi Exotisch Hofke op 27 jan 2012 08:05

Ik zou me niet teveel zorgen maken hoor Kasper. Een fortunei kan wat hebben ook al is die zwak, die paar graden vorst zal hem niet doden. Hebben ze al veel nieuw blad aangemaakt ? Zorg gewoon dat ze zeker droog staan dus onder een dak ofwel paraplu boven de kop. Zet de potten op een plaat isomo als je dat hebt ofwel een houten plank ofzo. De bedoeling daarvan is dat de koude niet via de grond langs ondere in de pot kruipt. Wikkel de potten in met bubbelfolie, hoe meer hoe beter :) en plak die bubbelfolie bovenaan de pot dicht rond de stam zodat de bovenkant (aarde) ook beschermt is. Als je vliesdoek hebt zou ik dat ook nog rond de speren draaien en een stuk van de stam bovenaan. En zo laat je ze dan maar staan tot eind volgende week als de strengste vorst terug weg is. Dan doe je het vliesdoek er terug af en maak je de bubbelfolie bovenaan gewoon terug los zodat die open staat en dan kunnen de wortels terug ademen. ;) Als het dan later helaas nog eens in de diepte gaat hoef je gewoon de folie terug dicht maken en wat vliesdoek steken en klaar ! ;)
Conclusie, gewoon de belangrijkste delen beschermen, de wortels (pot) en het groeipunt (speer)
Groeten Dimi ! ;)

Mijn Exotisch Hofke (Video's) -> Hier klikken
Avatar gebruiker
Dimi Exotisch Hofke
 
Berichten: 3848
Geregistreerd: 23 jun 2009 21:23
Woonplaats: Sint-Niklaas
396 bedankjes

Re: aankomende weersverwachting

Berichtdoor mauriceb op 27 jan 2012 10:46

Mijn eerste bericht hier op het forum alhowel ik het al wel een een tijdje volg en meelees.

Idd de trachy kan best veel hebben maar uit mijn ervaring wat funest is voor een trachy. vocht icm met vorst. bijv. sneeuw wat smelt tijdens de dooi waarna een paar koude nachen volgen. dan gaat de speer kapot en rotten.

Ik heb er in maart 2011 eentje geplant in de volle grond en is inmiddels al een stuk gegroeid. Ik ben benieuwd hoe hij deze aankomende week door gaat komen. Min temps liggen rond de -10 aankomende week en in het oosten nog wat lager.
Ik heb een fles over de speer zitten en ga de palm omhoog binden en inwikkelen met vliesdoek.
Temperatuur 2 m.
2013 min. - 12.9°c - max. --.-°c
2012 min. - 16.3°c - max. 33.3°c
2011 min. - 5.9°c - max. 32.1°c
Temperatuur 10 cm.
2013 min. - 16.9°c - max. 16.6°c
2012 min. - 19.6°c - max. 33.0°c
2011 min. - 8.0°c - max. 31.9°c
mauriceb
 
Berichten: 39
Geregistreerd: 09 nov 2011 16:26
3 bedankjes

Re: aankomende weersverwachting

Berichtdoor Berry op 27 jan 2012 12:55

mauriceb schreef:Mijn eerste bericht hier op het forum alhowel ik het al wel een een tijdje volg en meelees.

Idd de trachy kan best veel hebben maar uit mijn ervaring wat funest is voor een trachy. vocht icm met vorst. bijv. sneeuw wat smelt tijdens de dooi waarna een paar koude nachen volgen. dan gaat de speer kapot en rotten.

Ik heb er in maart 2011 eentje geplant in de volle grond en is inmiddels al een stuk gegroeid. Ik ben benieuwd hoe hij deze aankomende week door gaat komen. Min temps liggen rond de -10 aankomende week en in het oosten nog wat lager.
Ik heb een fles over de speer zitten en ga de palm omhoog binden en inwikkelen met vliesdoek.



:welkom: Welkom op het forum! :thumb_up: :applaus:
Avatar gebruiker
Berry
 
Berichten: 672
Geregistreerd: 04 okt 2011 12:42
Woonplaats: Heerlen
44 bedankjes

Re: aankomende weersverwachting

Berichtdoor Johann0r op 27 jan 2012 13:40

Ik heb sinds mid december al een palmhoes over mijn palmen heen. Heb de hoes er los omheen zodat er onder een opening is waar lucht bij kan komen. Nu worden ze wel iets vochtig maar blijven toch voornamelijk droog. Zo kunnen ze wel een paar maand blijven staan toch? Ik doe de hoes ernamelijk nooit af of open.
Johann0r
 
Berichten: 155
Geregistreerd: 26 aug 2011 09:43
0 bedankjes

Re: aankomende weersverwachting

Berichtdoor Orlandi16 op 28 jan 2012 10:47

Onze exotische liefde wordt tot de orde geroepen als ik de weersvoorspellingen mag geloven. -5 dan -7 en een piek tot -12 met een volle week geen graad boven 0. :o
Ik ga enkel de palmbomen, olijfbomen en struiken voorzien met stro aan de voet.
Dan zal de natuurlijke selectie van Darwin te werk gaan en de sterkste zullen het wel overleven.
We waren op weg naar een uitzonderlijke zachte winter en nu wordt het één met ontzettend veel neerslag, bijzonder weinig zon, binnenkort koude temperaturen en daarbij nog sneeuw. Toch ongeloofelijk de laatste winters op een tijdspanne van 5 jaar.
Voor mij mag het broekast effect best onze gemiddelde temperatuur met 10 graden doen stijgen. Dan krijgen we eindelijk zomers met 30 graden..
Butia or not Butia
Avatar gebruiker
Orlandi16
 
Berichten: 224
Geregistreerd: 15 jan 2012 18:34
14 bedankjes

Re: aankomende weersverwachting

Berichtdoor hexina op 28 jan 2012 17:40

brrrrrr ik vind het maar niks. Al is dit natuurlijk wel een leerweg voor je palmen te beschermen. Ik heb de potten ingepakt met noppenfolie en ik heb een pallet kunnen regelen zodat de potten niet op de tegels staan.
Nu maar hopen dat alles overleefd.
"Een dwaas ziet niet dezelfde (palm)boom als een wijze."
Avatar gebruiker
hexina
 
Berichten: 1445
Geregistreerd: 21 apr 2011 13:57
Woonplaats: Heerlen
67 bedankjes

Re: aankomende weersverwachting

Berichtdoor Nody op 28 jan 2012 19:27

Wat je zegt! Het is onze afstraffing voor een superzachte december en begin januari.

Vandaag voor het eerst mijn olijfboom in de tuin ingepakt. Een vliesdoek met wat veiligheidsspelden en het is nu net een mummie.

Gelukkig had ik nog een stevige kartonnen buis waarin een Jubaea ingepakt zat die ik had besteld. Ideaal om mijn cordyline australis 'red star' extra mee in te pakken die nu drie lagen bescherming heeft:

1. vliesdoek
2. nopjesfolie
3. karton
4. als afdekking een plastic pot met een stuk plastic ertussen

De cordyline is natuurlijk wel eerst bij elkaar gebonden.
Nu maar duimen dat het goed gaat komen. :fluiten:
Avatar gebruiker
Nody
 
Berichten: 607
Geregistreerd: 14 nov 2011 00:12
Woonplaats: Arnhem
23 bedankjes

Re: aankomende weersverwachting

Berichtdoor Paulus de B. op 28 jan 2012 23:08

Ik ben in verband met het naderende koufront ook maar eens (voor het eerst) aan de gang gegaan om mijn Humilis en Fortunei te beschermen. Eerst maar eens op zoek naar een lichtslang. Gevonden bij een bouwmarkt en vervolgens de Humilis bij elkaar gebonden met een snelbinder en omwikkeld met de lichtslang en het geheel ingewikkeld met ademend doek dat ik bij een palmspecialist had gekocht. Zit ik later nog eens goed naar de doos van de lichtslang te kijken blijkt dat dit een slang is met een vermogen van 2Watt per meter..... Blijkt dus een LED lichtslang te zijn die natuurlijk ongeschikt is voor verwarming :lol: Ik op zoek naar een traditionele slang, ik kan je vertellen dat het niet meevalt om er nog eentje te vinden. Uiteindelijk eentje gevonden maar die was 25! meter (niet inkortbaar). Veel te lang voor mijn 1,5 meter hoge Humilis. De Fortunei staat er pal naast dus ik heb deze ook maar bij elkaar gebonden en de teveel aan lichtslangmeters hier maar omheen gewikkeld. Ik weet wel dat de Fortunei goed tegen de kou kan maar ja, ik had die extra meters toch over. Bij een groot tuincentrum (waar ik op zoek was naar een geschikte lichtslang) kwam ik speciale hoezen tegen voor palmbomen dus ik heb voor de Humilis en de Fortunei een hoes meegenomen. Beide staan dus nu lekker onder de hoes met de warmte van de lichtslang. Verder 2 zakken boomschors op de grond eromheen gestrooid om de kou uit de grond te houden. Ik heb in ieder geval er alles aan gedaan om de boompjes te beschermen, hoop dat ze goed de komende tijd doorkomen.

Groet,
Paul
Avatar gebruiker
Paulus de B.
 
Berichten: 30
Geregistreerd: 07 sep 2011 21:42
0 bedankjes

Re: aankomende weersverwachting

Berichtdoor palmkasper op 29 jan 2012 23:12

Hoi iedereen,

Vandaag ben ik flink aan het inpakken gegaan van mijn trachy in pot. Heb jullie ideeen gebruikt! boom staat van de grond af. noppenfolie rondom de pot, nog is jute zakken om de pot, vuilniszakken om pot en deze afgeplakt met duck tape. De plastice kuip is inmiddels toch een 15 centimeter dikker geworden met isolatiemateriaal. De klei grond is zeer licht vochtig, goed als droog. Daarbij de bladeren samen geknoopt, en een groot doorzichtig plastic over het geheel getrokken tot op de grond. Heb bij het inpakken een oke gevoel, omdat het hopelijk maar voor twee weken is en we het voorjaar in kunnen. Heb de kwetsbaar eerder vermeld.

Voor iedereen; hopelijk blijft het verlies beperkt. Ik heb voor het eerst een minder goed gevoel bij dat goede weer. In de winter van 2009, had ik alleen de wortel bedekt van een andere trachy die al enkele jaren goed geworteld stond en die is de winter goed doorgekomen, toch bekruipt mij voor het eerst een onaangenaam gevoel omdat de temperaturen zo toaal 'zwart - wit' zijn. succes allen!!!, ik lees de winst en verliezen vast wel. gr. K
Een palmboom is de bevestiging, de zegening en vergoddelijking van het bestaan. (beetje Nietzsche, beetje Kasper)
Avatar gebruiker
palmkasper
 
Berichten: 191
Geregistreerd: 17 okt 2011 20:59
Woonplaats: oisterwijk
5 bedankjes

Volgende

Keer terug naar Winterbescherming

Wie is er online

Gebruikers op dit forum: Geen geregistreerde gebruikers. en 3 gasten